Piwiarnia "Bunkier"
Plac Św. Małgorzaty, tel. 74 853 88 89
Zapraszamy codziennie od 12.00 do 24.00
Za nami 10 lat... Jedyny w swoim rodzaju Znajdziesz go... Wpisz się... Tylko dla znajomych Czat
Piwiarnia "Bunkier" powstała 10 lat temu w "żelbetowym" schronie Obrony Cywilnej, który po zbiciu tynków, okazał się starą ceglaną piwnicą z oknami strzelniczymi.

Dokładna analiza starych planów i widoków perspektywicznych pozwala przypuszczać, że piwiarnia była pierwotnie piwnicą renesansowego kościółka św. Wolfganga włączonego w umocnienia fortyfikacyjne bramy kapturowej. Prawdopodobnie tylna ściana piwnicy była jednocześnie fundamentem trzeciego muru obronnego Świdnicy.

W drugiej połowie XVIII wieku inżynierowie Fryderyka Wielkiego włączyli obiekt w pas nowożytnych fortyfikacji przyczółka mostowego bramy kapturowej. Zamieniono piwnicę w kaponierę wewnętrzną, czyli obiekt, który miał bronić wnętrza fosy, przebijając w ścianach zewnętrznych okna strzelnicze dla armat i ręcznej broni palnej. Prawdopodobnie armaty sprowadzano w dół pochylnią, która mogła mieć połączenie z piwnicami pod Domem Cystersów Krzeszowskich, zamienionym po sekularyzacji na arsenał miejski. Obecnie fragmenty pochylni tworzą schody wejściowe do Piwiarni.

Zapraszamy do szacownych wnętrz dawnych fortyfikacji!